عزيز الله ايما


  عزیزالله ایما دورهء دبستانی ودبیرستانی را در لیسهء امانی کابل و تحصیلاتش را دررشتهء پداگوژی( آموزش وپرورش) به پایان برد. مدتی آموزگاری پیشه کرد و به زودی وظایف رسمی را برای همیش ترک گفت. ایما در ۱۳۶۹ خورشیدی مدیریت مسؤول فصلنامهء فرهنگی « نای» نشریهء کانون دوستداران مولانا جلال الدین محمد بلخی را به عهده گرفت و در دوران حکومت مجاهدین مسؤولیت نخستین روزنامهء آزادِ انتقادی، سیاسی وفرهنگی« دریز» راداشت. از عزیزالله ایما آثار شعری به نام های: مجموعهء دفتر های شعر، ودر آغاز یک فصل  و چراغ خانهء خورشید، به نشر رسیده است. عزیزالله ایما از پایان سال ۱۳۸۰خورشیدی به داستان نویسی روی آورد. از وی داستان بلندی به نام « شنگری» به چاپ رسیده است. رمانی به نام « برجهای فروریخته» وداستانهای کوتاهی آمادهء نشر دارد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />


دست شب


 
آفتابی در سرایم نور داشت

دستِ شب اورا گرفت ودورداشت

تاک بالایم ز شهد دیده اش

سبز بود وشکرین انگور داشت

کوچه ام در معبر امید او

رونقی همچون بهشت وحور داشت
باغ ودریا از گلوی پنجره

رو به رویم بانگ شاد وسور داشت

آن سوی دیوار رنگین حیاط

کاجها همصحبتی مغرور داشت

چهچهِ مرغانِ پروازِ بلند

یک فضا هنگامه صد دل شور داشت

اسبِ آزادی به جنگل میچمید

بختها هم خانهء معمور داشت

آفتابی در سرایم نور داشت

دستِ شب اورا گرفت ودور داشت


 


برگشت آفتاب


 


آفتابا چه زود برگشتی

بی صدا بی سرود برگشتی

گرمی صبح سردم آتش تو

وه زشامم چو دود برگشتی

راحتم از تو بود واین جانم

لحظه یی تا غنود برگشتی

از شمیم حضور تابکشم

نفسی همچو عود برگشتی
قامت آرزو به خانهء من

جلوه یی تا نمود برگشتی

قصهء درد بی تو بودن را

چه بگویم، چه سود؟ ـ برگشتی


   

/ 15 نظر / 38 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mohammadi - hossain

سلام جناب آتش! اميد که نسوزانی‌ام! يک نوشته می‌تواند موافقان و مخالفان خودش راداشته باشد. ولی من بعد از سه چهار سال که روی داستان نويسی کشورم کار کرده‌ام تازه حالا می‌نويسم ! با سپاس محمدی

پيمان ملی

آخرين اخبار در مورد لويه جرگهء تصويب قانون اساسی در افغانستان را در سايت «پيمان ملي» بخوانيد.

Kabul Press

کابل پرس آغاز به کار کرد: خبرگزاری کابل با رويه ی خبری، انتقادی و تحليلی منتشر می شود - خبرگزاری کابل با احترام به آرای گوناگون برای نخستين بار با استفاده از دستاوردهای نو زبانشناسی و نظرات کارشناسی شده، بجای اطلاق نام دری که بيانگر دوران کلاسيک زبان می باشد، از نام فارسی به عنوان دوران نو در زبان استفاده می کند که علاوه بر وسعت بيشتر زبانی، اتکا به مردم افغانستان دارد . بديهی ست که دوران نو فارسی می تواند با امکانات بيشتری گسترش يابد ، خود را بگستراند و چشم اندازهای نويی را برای انديشيدن ترسيم کند. - خبرگزاری کابل معتقد به آزادی خواندن، نوشتن و عقيده می باشد و باور دارد که افراد در آفرينش انديشه ، و انتقاد از حتا مسايلی که تصور بنيادين يافته است، آزادند.

Khatereh

سلام! من يک ايرانی ساکن کانادا هستم، که به شعر و ادبيات فارسی بيش از هرچيز علاقه دارم، منتهی به دلایلی هیچ وقت موقعیت این را نداشتم که <<اشعار برون مرزی>> را هم مطالعه کنم... وقتی وب لاگ شما را پیدا کردم خیلی خوشحال شدم، همه ی شعر هایی را که نوشته بودید خواندم و حفظ کردم. برایتان ارزوی موفقیت میکنم.

محمدكاظم كاظمي

جناب افضلی! تعداد پيامها بر روی يادداشت بالايی (مطلب آقای مهدوی) بسيار زياد شده است. کامپيوتر ما باز نمی‌کند. اگر ممکن است پيامهای تکراری و يا خارج از موضوع را حذف کنيد يا ترفندی ديگر بزنيد.

khariidaar

ميشه بگويد که چطور ميتوان به فلم اسامه دست رسی پيدا کرد.

آتش

دوست گرامی خريدار؛ فلم اسامه به کارگردانی صديق برمک قرار است به تاريخ ۳۰ جنوری در سينما های امريکا و کانادا بصورت همزمان به نمايش بيايد. البته که نشر آن بصورت ويديو يا دی وی دی وقتی را در بر خواهد گرفت. اميد پاسخ به سوال تان را دريافته باشيد.

mahtab

سلام و دست مريزاد! همه دوستان زنده باشند.

ایما

دوست ارجمند لطفاً بیت پنجم شعر برگشت آفتاب را این گونه تصحیح فرمایید: قامتِ آرزو به خانهء من تشکر