درود فراوان به خوانندهء ارزشمند این وبلاگ.

 

بیشتر از پنج سالی از گشایش این وبلاگ نمیگذرد و در این مدت گرداننده وبلاگ غزل امروز افغانستان در پهلوی معرفی چهره های غزلسرا که گرایش های نسبتاً افزونتری به تحول و نوگرایی به شعر فارسی در افغانستان داشته اند، در زمینه معرفی چهره های نسبتاً جوان و جوانتران بیشتر کوشا بوده است.

شعر جوان افغانستان را نباید نادیده گرفت. جوانانی که در بستر ناهموار نابسامانی های فراوان چشم به دنیا گشوده اند و نامطلوب ترین شرایط را چه در داخل کشور و چه به هنگام مهاجرت در کشورهای همسایه به تجربه نشسته اند، اکنون با  جدیت و تعهد قابل ملاحظهء در زمینهء آفرینش آثار ادبی در یک سطح قابل پذیرش، میکوشند. این شمار از شاعران جوان در این چند سال اخیر آثار گرانباری نیز پدید آورده اند. به نسبت عدم دسترسی به همهء آثار نمیشود به جنبه های کاری آنها نظری افگند. اما در دو سال اخیر این جوانان شاعر و نویسنده به گشایش وبلاگ های پرداخته اند که به نشر کارکردهای شان در زمینه های ادبی میپردازند و میشود گزینهء از کارکردهای شعری این عده را در وبلاگهایشان به خوانش گرفت.

رویکردهای های این جوانان به مسایل ادبی و هدفمندی آنان برای آفرینش پدیده های ماندگار قابل تأمل است. آنها شگردهای نوین را در نوشتار شان به کار میبندند و ساختار های جدیدی را به تجربه میگیرند. این نسل نسلی است که ادبیات افغانستان بر آنها خواهد بالید و بصورت یقینی میباید گفت که اینها راهیان متعهد و نوگرای شاهراه ادبیات افغانستان خواهند بود.

من در اینجا میخواهم به صورت فشرده نگاهی بیفگنم به وبلاگ های این شمار از شاعران جوان. البته ناگفته نگذرم که هدف از نگارش این نوشتارها معرفی بیشتر جوانان شاعر و ارایهء دیدگاه های شخص خودم در زمینهء کارکرد های آنان است. من بر اساس لست لینک های موجود در پایین صفحه به نگارش در مورد کارکرد های این جوانان شاعر خواهم پرداخت.  / 26 نظر / 87 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هارون راعون

سلام عزيز! هميشه سبز باشی با اين خدمات ارزشمندت. قربانت

موسی

آفرين عزيز دل برادر خيلی کار خوبی می کنيد. باز هم از اين کارها بکنيد.

شعیب شایان

سلام دوست عزيز من هم که اولين نظر شما را خواندم متوجه شدم که مطلب اشتباهاْ روان شده است. من هم مطلب شما را خواندم و مطلب منيژه باختری را به ارتباط استاد آهنگ هم. واقعاْ مطلبی خواندنی و با نثری رسا بود. وبلاگ شما هم وبلاگ زيبائی است. موفق باشيد.

سلام آتش جان! اميد جور باشی. به يک غزل تازه دعوت هستی....

الهام غرجی

سلام عزيز !‌ عيد مبارک!

jert

خدمات ارزشمندت!!!!!!!!!!!!!!!!

تورانی

ياسر

سلام حناب آتش! به امید سلامتی شما. گندم زار با دوبيتی تازه بروز شده و چشم براه شماست. مهرباني...

ياسر

جناب آتش ارجمند! پوزش ميخواهم که بجای جناب/ حناب نوشتم. ده گور پيری و ضعيفی!!! ممنون شما

محمد صابر يوسفی

دوست عز يز وگرامی کار ارزشمندی را آغاز کرده ايد. در اين فرايند موفق باشيد.